Návštěva Hospice sv....

V předvánočním čase dne 18. prosince navštívili studenti 3. ročníku Hospic svatého Lukáše v Ostravě – Výškovicích. Hospic je v našem městě provozován teprve od roku 2007 a mnoho lidí o něm vůbec neví. Přitom péče o lidi, kterým již lékaři či nemocnice není schopna pomoci, je velmi důležitá.

 

Hospicové hnutí začalo vznikat v České republice v 90. letech 20. století, kdy zakladatelka hospicového hnutí Marie Svatošová začala s prvními sestrami od roku 1990 provozovat mobilní hospic. To však bylo nedostačující a od roku 1993 se začala budovat v ČR lůžkové hospice. Jedním z nich je také Hospic sv. Lukáše v Ostravě. Jedná se o specializované zařízení péče o pacienty v terminálním stádiu nemoci, kterým lékaři již nemohou pomoci a jejichž léčba je paliativní – útěšná, tlumící bolest a zlepšující kvalitu posledních dnů či týdnů života. Tato péče nespočívá jen v podávání bolest tišících léků, ale také v pomoci na úrovni psychické, etické, duchovní a pomáhá nejen umírajícímu, ale také jeho celé rodině či přátelům.

Ač by se mohlo zdát, že je to smutné téma, obzvlášť před Vánoci, hospic rozhodně smutným dojmem nepůsobí. Smrt je neodmyslitelnou součástí života stejně jako narození. A díky hospicové péči září bílé světlo nejen na konci tunelu, ale také ten pomyslný tunel je celý prozářen právě bílým světlem a cesta v posledních dnech života nemusí být plná utrpení a bolesti.

Hospicem nás provedla moc milá sociální pracovnice paní Mgr. Věra Férová, která v Hospici sv. Lukáše působí již přes 10 let. Řekla nám o svém osudu, jak se k této práci dostala, jak na ni působí, řekla nám o této péči základní informace a také jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí „ze zákulisí“. Rovněž nás provedla celým hospicem a měli jsme možnost podívat se do pokojů, rozlučkové místnosti i kapličky. Setkali jsme se se sestřičkami, pastorační pracovnicí, jedním pánem, který zde tráví své poslední týdny. Byli jsme mile překvapeni, jak hezky a pokorně všichni o tak těžkém a pro mnohé z nás rouškou tajemství či temnoty zahaleném tématu hovoří.

Moc děkujeme za možnost podívat se do zákulisí Hospice sv. Lukáše a za velmi přínosnou návštěvu tohoto krásného místa! A pokud nevěříte, podívejte se na fotky! Ty hovoří za vše.

Mgr. Linda Lacinová ( vyučující německého jazyka a společenskovědních předmětů)


  • 2. KOLO PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ

    Vyhlášení 2. kola přijímacího řízení do 1. ročníku vzdělávání pro školní rok 2020/2021 Ředitelka Moravskoslezské obchodní akademie, s. r. o., vyhlašuje 2. kolo přijímacího řízení do 1. ročníku vzdělávání pro školní rok 2020/2021. 18. června 2020 Ing. Sabina Paťorková, v. r., ředitelka školy Kritéria přijímacího řízení pro školní rok 2020_21_2. kolo   Organizace 2. kola: […]

    Více informací
  • Společenskovědní seminář ve 3. ročníku

    Během koronavirové výuky jsme v rámci společenskovědního semináře nejen vypracovávali úkoly, ale také v rámci jednoho projektu tvořili a vzpomínali na své dětství a náš vývoj až do této doby. Je hezké uvědomit si, kolik jsme toho již prožili, zavzpomínat si na raná období našeho vývoje a teorii aplikovat do praxe na náš osobní život! […]

    Více informací

Přijímací řízení


Nejnovější videa