Návštěva Hospice sv....

V předvánočním čase dne 18. prosince navštívili studenti 3. ročníku Hospic svatého Lukáše v Ostravě – Výškovicích. Hospic je v našem městě provozován teprve od roku 2007 a mnoho lidí o něm vůbec neví. Přitom péče o lidi, kterým již lékaři či nemocnice není schopna pomoci, je velmi důležitá.

 

Hospicové hnutí začalo vznikat v České republice v 90. letech 20. století, kdy zakladatelka hospicového hnutí Marie Svatošová začala s prvními sestrami od roku 1990 provozovat mobilní hospic. To však bylo nedostačující a od roku 1993 se začala budovat v ČR lůžkové hospice. Jedním z nich je také Hospic sv. Lukáše v Ostravě. Jedná se o specializované zařízení péče o pacienty v terminálním stádiu nemoci, kterým lékaři již nemohou pomoci a jejichž léčba je paliativní – útěšná, tlumící bolest a zlepšující kvalitu posledních dnů či týdnů života. Tato péče nespočívá jen v podávání bolest tišících léků, ale také v pomoci na úrovni psychické, etické, duchovní a pomáhá nejen umírajícímu, ale také jeho celé rodině či přátelům.

Ač by se mohlo zdát, že je to smutné téma, obzvlášť před Vánoci, hospic rozhodně smutným dojmem nepůsobí. Smrt je neodmyslitelnou součástí života stejně jako narození. A díky hospicové péči září bílé světlo nejen na konci tunelu, ale také ten pomyslný tunel je celý prozářen právě bílým světlem a cesta v posledních dnech života nemusí být plná utrpení a bolesti.

Hospicem nás provedla moc milá sociální pracovnice paní Mgr. Věra Férová, která v Hospici sv. Lukáše působí již přes 10 let. Řekla nám o svém osudu, jak se k této práci dostala, jak na ni působí, řekla nám o této péči základní informace a také jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí „ze zákulisí“. Rovněž nás provedla celým hospicem a měli jsme možnost podívat se do pokojů, rozlučkové místnosti i kapličky. Setkali jsme se se sestřičkami, pastorační pracovnicí, jedním pánem, který zde tráví své poslední týdny. Byli jsme mile překvapeni, jak hezky a pokorně všichni o tak těžkém a pro mnohé z nás rouškou tajemství či temnoty zahaleném tématu hovoří.

Moc děkujeme za možnost podívat se do zákulisí Hospice sv. Lukáše a za velmi přínosnou návštěvu tohoto krásného místa! A pokud nevěříte, podívejte se na fotky! Ty hovoří za vše.

Mgr. Linda Lacinová ( vyučující německého jazyka a společenskovědních předmětů)


  • Přípravné kurzy k JPZ

    Milí uchazeči, vzhledem k dobrým zkušenostem  s přípravou žáků základních škol jsem se rozhodla podpořit snahu žáků 9. tříd ZŠ o co nejlepší výsledky u Jednotné přijímací zkoušky a opět pořádat přípravné kurzy z českého jazyka a literatury a matematiky. Kurzy probíhají od 16. ledna do 2. dubna 2020, ve čtvrtky vždy od 15:00 do […]

    Více informací
  • Jak na cestu k úspěchu

    Ve středu 13. 11. 2019 naši školu navštívily dvě úžasné ženy z Celostního centra zdraví a vzdělávání ŽIVA. Paní Ing. Petra Sulyanová, CPC a paní Ing.  Jindra Roubcová naše studenty 3. ročníku dvě vyučovací hodiny podněcovaly a motivovaly k přemýšlení, hloubání a sebepozorování. Tématem našich dvou hodin s nimi bylo „Sebepoznání a sebeuvědomění jako cesta […]

    Více informací

Přijímací řízení


Nejnovější videa