Blázníš? No a!

Žáci 2. ročníku se v úterý 1. listopadu 2022 zúčastnili preventivního zážitkového vzdělávacího programu s názvem “Blázníš? No a!”, který nám zorganizovala nezisková organizace Spirála Ostrava. Cílem programu byla především destigmatizace lidí s duševním onemocněním, a to jednoduchou, účinnou a interaktivní formou, která zapadá do blízké reality života, a to z oblasti prevence a podpory zdraví. Pro žáky byl program skutečně přínosný, což potvrzuje i jejich zpětná vazba. Zde je pár z nich:

 

“Bylo to velmi poučné, dozvědět se něco více o psychickém zdraví. Zaujal mě příběh Marka na kterým jsem pak celé odpoledne přemýšlela. Ale i to, že nemáme kašlat na psychické zdraví a pečovat o něj tak, jako o naše fyzické zdraví.”

 

“Uvědomila jsem si, že duševní zdraví je důležité a myslím si, že bychom se o něm měli učit více. Také jsem si uvědomila, že je lepší se někomu svěřit, než to držet v sobě, protože se to může postupem času zhoršit.”

 

“Neměli bychom brát na lehkou váhu, když se nám někdo svěří s jeho duševním problémem. Měli bychom člověka pochopit a věřit mu, snažit se pomoct, chovat se k němu jak bysme si přáli aby se on choval k nám v případě našeho problému. Nikdy nevíme co si ten člověk zažívá uvnitř. “