Dračí lodě, závod

Dne 24.5.2024 se vybraní žáci prvního ročníku zúčastnili závodu v dračích lodích na Vrbickém jezeře. Závodilo se v počtu deseti biomotorů a jednoho bubeníka. Práci za kormidlem si vzali na starost organizátoři akce. Větší zájem o tuto událost se probudil u dívek. Do boje na ostří pádla se tak vrhlo 7 dívek a 3 kluci.

Na začátku dne nebylo počasí úplně příznivé a všichni účastníci závodu museli čelit mírnému dešti. Díky této skutečnosti se organizátoři rozhodli o mírnou úpravu programu vzhledem k meteorologickému výhledu. Tak či tak, naši chrabří bojovníci se mohli těšit na minimálně tři rozjížďky. Závodilo se vždy po čtyřech lodích, přičemž nejrychlejší loď postupovala do čtvrtfinálových jízd. Zbytek lodí z rozjížďky musel do opravného pavouka, odkud měl možnost vyšplhat zpět do toho finálového. Pokud by se nepodařilo ani v opravném pavouku skončit na prvním místě, následovaly boje o umístění na nižších příčkách. Studenti nejeli svoji první závodní jízdu úplně bez přípravy. V pondělí téhož týdne už na stejném jezeře ladili pádla, takže páteční rozjezd nebyl úplně první zkušeností na vodě.

Dlouhé úzké přídě na povel rozvířily klidnou vodní hladinu. Čtyři lodě vyrazily vpřed za hlasitého povyku posádek a šplouchání vody z kmitajících pádel. Bubny duněly a nesly tento zvuk až k uším diváků na břehu. Zhruba v polovině trasy začaly první dvě lodě klouzat vpřed více a více a nechávaly tak zbylé dvě posádky za sebou. Naše posádka z MSOA bohužel tahala za kratší konec. Ovšem ne za ten úplně nejkratší. První rozjížďku dokončili žáci na třetím místě a nabídla se jim možnost bojovat v opravném pavouku o lepší umístění. Dlouhá pauza mezi jednotlivými rozjížďkami ale žákům moc neprospěla. V opravné jízdě skončili poslední a mohli tak pomýšlet alespoň na lepší umístění ve spodku tabulky.

Deštivé ráno vystřídal slunečný den, takže žáci mohli nechat chmurné myšlenky na slabší umístění utopené ve vodě. Koneckonců, konkurence byla vysoká. Většina posádek byla tvořena studenty starších ročníků anebo pouze mužskou částí genderového spektra. Naši studenti se tedy nemají za co stydět a můžou je těšit nové zážitky, zkušenosti a dovednosti, které nabyli.