Emma Smetana nás seznámila s Bedřichem Smetanou

Ve čtvrtek 10. března 2022 navštívili studenti třetího ročníku naší Moravskoslezské obchodní akademie koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Kdo by alespoň podle názvu neznal Smetanovu Mou vlast? Studenti jistě něco věděli také o JFO, vždyť v její bývalé budově dnes škola sídlí! Osobní zkušenost z návštěvy koncertu klasické symfonické hudby měl však málokdo.

Proto od čtvrtečního rána bylo vše provázeno napětím a očekáváním nového zážitku. Dívky v šatech a na vysokých podpatcích, chlapci v saku a bílých košilích jako v tanečních, na schodech do sálu je natažen červený koberec a celému prostoru vévodí mohutné varhany.

Vše dopadlo více než skvěle. Mladé posluchače v sále přivítala jim dobře známá herečka. Ta byla průvodkyní celým koncertem. Kdo pozorně poslouchal její výklad každé ze čtyř předvedených symfonických básní klasika české národní hudby, byl překvapen. Najednou v tónech opravdu slyšel zurčení malého potůčku, z něhož postupně vyrostla mohutná Vltava, nebo jej tóny harfy okouzlila vznešenost starobylého Vyšehradu. Mnozí poznali, že melodie z cyklu Má vlast dávno znají, i když je dříve slyšeli ve filmu nebo třeba i v reklamě.

Koncert přinesl všem mnoho nových zážitků. Ještě bylo potřeba udělat několik společných fotografií a pak se rychle vrátit zpět do světa strohého účetnictví. 

PhDr. Petr Smolák
vyučující českého jazyka a literatury