Exkurze v Hyundai

V úterý 5. září 2023 se naši třeťáci podívali „pod kapotu“ výroby a fungování společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC), která se nachází v Nošovicích, tedy krásném prostředí Beskyd a s úžasným výhledem na Lysou horu.

První část exkurze proběhla v administrativní budově, ve které nám průvodce pustil krátké filmy představující automobilku a její historii. Na to navázala velmi zajímavá prezentace, ve které jsme se dozvěděli statistiky o firmě a rovněž prodejích společnosti. Věděli jste například, že v Nošovicích vyjede z výrobní linky automobil každých 54 vteřin? A že jich ročně vyrobí přes 320 tisíc?

Ve druhé části jsme vyrazili za tím nejdůležitějším, a to do výrobních hal. Prvně jsme obdrželi sluchátka společně s ochrannými brýlemi a nasedli do elektrických vláčků. V těch jsme navštívili nejdříve Lisovnu, poté Svařovnu, Převodovkárnu, až nakonec i halu, ve které probíhá Finální montáž. Bylo fascinující sledovat automatizovanou práci více jak 500 robotů, kteří neúnavně vykonávali svůj úkol díl za dílem, auto za autem. Ovšem jak i bylo řečeno průvodcem během komentované jízdy vláčkem, bez lidského faktoru se výroba aut jen tak neobejde. Jen v Nošovicích je zaměstnáno více jak 3 200 zaměstnanců, což tam jde skutečně vidět.

Exkurze to byla skutečně velmi zajímavá. Až se nebojím říct, že pro mnohé to byla ukázka reality, tedy toho, co společnost dokázala vybudovat, aby si ulehčila práci.

Jediná škoda je, že v těchto výrobních halách je zakázáno pořizovat záznamy. Co to znamená? Že kdo ještě toto místo nenavštívil, měl by. A kdo to doporučuje? Celý třetí ročník, včetně jejich třídního!