Lyžák

Od 5. do 9. února uspořádala naše škola primárně pro studenty prvního ročníku lyžařský kurz. Letošním dějištěm této akce byl opět lyžařský areál v Beskydech Ski Bílá. S výběrem místa jsme měli štěstí, protože teploty, které letošní zimu panují, moc místům v republice nepřály. Přestože sněhu mimo sjezdovku bylo poskvornu, na trati se stále lyžovat dalo.

Všichni z kurzu byli ubytování v depandenci – velké oddělené chatě od hlavního hotelu. Na jídlo jsme tedy museli přecházet z chaty do útrob hotelu alespoň v mikinách. Snídaně byla vždy řešena bufetovou formou, obědy a večeře už ne. Každý si ale našel to svoje. Jídla byla slaná i sladká a porce byly požehnaně velké. Věříme, že si žádný ze žáků nemohl na objem jídla stěžovat. A že to jídlo bylo potřeba. Jen s plnými žaludky se totiž nejlépe cvičí na svahu. A kvůli tomu jsme na Bílou přijeli hlavně!

Žáci si mohli ještě před kurzem vybrat, zda budou chtít zkusit štěstí na lyžích nebo snowboardu. Kurz byl nakonec rozdělen přibližně na polovinu, přičemž početnější stav byl na straně lyžařů. V obou případech měli naše žáky na starost šikovní a zkušení instruktoři. První dny sloužily zejména znovuzískávání jistoty do nohou v případě zkušenějších žáků a k seznámení se svahem a sjezdovým vybavením v případě začátečníků. V dalších dnes se žáci postupně učili a zdokonalovali v ovládání snowboardů a lyží. Na konci týdne tak dokázali sjet svah všichni účastníci kurzu bez jediného pádu. A to bylo v tamních podmínkách co říci. Kvalita svahu díky relativně teplému počasí nebyla pro začátečníky úplně příznivá a neočekáváná mulda tak dokázala rozhodit nejednu lyži. S těmito podmínkami se ale žáci statečně poprali a dalším plusovým bodem ke zvládnuté technice byla hlavně absence zranění. Někteří snowboardisti sice trpěli na pohmožděné hýždě a kolena, ale ve sjezdu je to naštěstí neomezilo.

Kromě dopolední a odpolední výuky na svahu se naskytl prostor i pro společenské a didaktické aktivity. Každý večer tak měli žáci připravenou určitou zábavu. Jednou byla přednáška od instruktorů o bezpečném chování na svahu, jindy zase ukazovali žákům místní záchranáři své vybavení a stroje. Krom těchto vzdělávacích aktivit žáci rozvíjeli třídní kolektiv a pocit sounáležitosti pomocí různých společenských her.

Odjezd z kurzu, naplánován na odpoledne, se obešel bez zbytečných zmatků. Žáci počas kurzu ve většině případů plnili příkazy a rady učitelů, což přispělo k celkové klidné organizaci na svahu i mimo něj. Všem účastníkům kurzu děkujeme, že se k jiným osobám na svahu, v hotelu i restauraci chovali slušně a zdvořile a že tímto skvěle reprezentovali naši školu na akci mimo Ostravu. Doufáme, že se jim kurz líbil a příští rok budeme doufat v minimálně stejný zájem a vlídnější počasí.