ZAV Ostrava!!! – soutěž žáků 1. ročníku SŠ a mladších v psaní na klávesnici

Jedním z odborných předmětů vyučovaného oboru Obchodní akademie je Písemná a elektronická komunikace. V rámci 1. ročníku se žáci v tomto předmětu učí co nejlépe ovládnout klávesnici – všemi deseti – co nejrychleji a nejpřesněji.

Je to dřina, proto vítám každým rokem zpestření, kterým je již tradiční soutěž v psaní na klávesnici ZAV Ostrava!!! na jedné ze základních škol v Ostravě. Tři desetiminutové opisy, každý s jinou penalizací za chybu setkání s těmi nejlepšími, kteří reprezentují Českou republiku v zahraničí.

Letos za naši školu soutěžili 3 žáci 1. ročníku, kteří významného umístění nedosáhli, ale své účasti v soutěži nelitují. Požádala jsem je o hodnocení, které najdete níže.

Sabina Paťorková, vyučující předmětu Písemná a elektronická komunikace

V úterý 4. května jsem se zúčastnil soutěže ZAV, kterou jsem si příjemné užil, jelikož jsem byl omluven z dopolední výuky a také z důvodu získání nových poznatků a zkušeností do života. V pondělí 3. května jsem byl příjemně uvítán milými učiteli a žáky, od kterých jsem dostal pití a jídlo, následně jsme byli odvedeni do třídy, kde jsme si mohli procvičovat psaní všemi deseti na úterní soutěž. Po hodinovém tréninku jsme se vrátili domů a vyčkali na další den. V úterý jsme byli znovu nasměrováni do stejné učebny, kde už na nás čekalo veškeré vybavení potřebné k soutěži. Soutěže bych se určitě znova zúčastnil a jsem rád že jsem mohl být její součástí.

Marek Blahuta, žák 1. ročníku

2. -3. června 2024 jsem se zúčastnil soutěže ZAV Ostrava!!! Soutěž se konala na Základní škole Kosmonautů. V pondělí 3.6 od 14:00 do 15:00 probíhal bodovaný trénink. Ten se mi ze začátku moc nedařil, ale po nějaké chvíli jsem dosáhl svého tempa. Na druhý den jsme se s paní ředitelkou Sabinou Paťorkovou sešli před budovou ZŠ Kosmonautů v 8:00 hodin. Soutěž začala v 8:45 hodin a všichni už byli přichystaní. Od začátku soutěže jsem věděl, že soupeři jsou elita a nemůžu jim to dát zadarmo, jenže mě v tu chvíli dostihla nervozita a stres. Po konci soutěže jsme šli s paní ředitelkou do místní jídelny na oběd. Můžu říct, že jsem si soutěž užil a došlo mi, že bych měl ještě na něčem zapracovat.

Kamil Gabčo, žák 1. ročníku

V pondělí a úterý 3. června a 4. června v Ostravě-Zábřehu na Základní škole Kosmonautů jsme se celkem tři žáci 1. ročníku zúčastnili akce ZAV OSTRAVA 2024. Akci jsme si všichni užili a v programu ZAV jsme překonali sami sebe. Také jsme od ostatních soutěžících mohli vidět výsledky, nám ještě velmi vzdálené. Je to pro nás motivací se v tomto stále zlepšovat a jednou psát rychlostí i třeba jako tito “profíci”. Soutěže bych se zúčastnil určitě znova a rád bych se dozvěděl, kam se mé výkony posunou.

Rostislav Kulig, žák 1. ročníku