Zimní výcvikový kurz

Ve dnech 16. – 20. ledna 2023 jsme uspořádali zimní výcvikový kurz v prostředí Moravskoslezských Beskyd na Bílé. Kurz absolvovalo 25 žáků, instruktorem pro výuku lyžování byla Daniela Nemynářová, instruktorem a hlavním vedoucím kurzu byl Petr Raška, pedagogický dohled a organizaci zajišťovala ředitelka školy Sabina Paťorková. 

Pečlivý a zdlouhavý výběr místa konání kurzu se nakonec vyplatil, protože v době zahájení výpravy jsme první sníh uviděli až na sjezdovce. Radost z umělé bílé nadílky ale lehce jitřily davy lidí pod sjezdovkou. Žáci se samozřejmě odradit nenechali a hned první den se vybaveni prkny, lyžemi a dobrou náladou přesunuli v doprovodu instruktorů pod svah. Už první lekce na sněhu předpověděla, jak bude kurz na sjezdovce probíhat. Technicky zdatnější jezdci se chovali zodpovědně a několikrát rádi pomohli svým spolužákům. Jezdci-začátečníci přistoupili k výuce s odhodláním sjet po týdnu kopec bez pádu. 

Pády. Ty se během týdne staly začátečníkům nerozlučnou družkou. Padalo se takřka neustále. Na koleno, na hýždě, na bok, na kámen, do sněhu, do ledu, do bláta i do jehličí. Některé pády byly na místě, jiné za jízdy. V předklonu, v záklonu, někdy i ze vzduchu. Na tomto místě bychom tedy rádi pochválili všechny ty, kteří se po každém pádu zvedli a zkoušeli to zas a znova. Sami žáci ve čtvrtek a pátek uviděli výsledky jejich bolestivého úsilí. 

Co se týče ubytování, dostali jsme místo na lyžařské chatě Hořec, která stála co by kamenem dohodil od sjezdovky. Vybavení bylo sice postarší, ovšem neurazilo a nikdo si na bolavá záda z postele nestěžoval. Výhodou takového místa bylo soužití všech zúčastněných pěkně pohromadě. Mohli tak dále budovat třídní kolektiv a rozvíjet mezilidské vztahy. Jídlo, poskytováno na hotelu Bauer, velmi příjemně překvapilo. Personál byl vstřícný a milý, rádi se zde vrátíme.

Večerní program na kurzu zpestřily přednášky pedagogů. Všechny večery ale nepatřily pouze jim, žáci měli také jednou program ve své režii a jeden večer přišel přednášet záchranář horské služby, od něhož se žáci dozvěděli jak se vybavit na horskou túru i jak postupovat při první pomoci na svahu. 

Kdyby mělo dojít na zhodnocení, je třeba konstatovat, že se žáci ve výuce i ve volném čase chovali příkladně a vrásky na čele pedagogickému dozoru nedělali. Sněhu se v půlce týdne také dočkali, což zvedlo už tak vysokou hladinu dobré nálady ještě výše. 

Děkujeme žákům za vzornou reprezentaci školy a ukázněné chování v průběhu konání kurzu.

Petr Raška